4 Mayıs 2018 Cuma

Bilgi Teknolojileri Nedir?

Yaşanan teknolojik gelişmeler bilgi teknolojisi kavramının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Akabinde ise direkt olarak bilgi teknolojileri nedir sorusunun yaygın olarak sorulduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıda verilen bilgiler üzerinden bu sorunun cevaplanmasını sağlıyoruz. Detaylı şekilde sunulmuş olan açıklamalar sayesinde direkt olarak bilgi teknolojisinin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.Bilgi Teknolojisi Hakkında


Merak edilen tüm soruların cevaplanması mümkündür. Bunun için bilgi teknolojisi nedir sorusunun de net ve doğru şekilde aşağıda cevaplandırılması sağlanmıştır.

Tanım olarak; bilgi teknolojisinin bilgiyi üreten, toplayıp, biriktiren, işleten ve yayılmasını beraberinde korunmasını sağlayan araçlar olduğunu söyleyebiliriz. Bilgi teknolojisi bu aşamaların gerçekleşmesi için kullanılan araçlardır.

Bilgi teknolojisinin üretimi için kullanılacak olan araçların yine insanlar tarafından üretildiği aşikardır. Bunun için teknolojinin oluşumu ve gelişimi tamamen beşeri faktörlere bağlıdır. Gelişim için mutlaka, insanların ileriye gitmek üzere bir şeyler yapması gerektiğini söyleyebiliriz. Bilim teknolojileri hakkında gerekenlerin ne olduğu, teknolojinin nasıl ileriye taşıdığı gibi soruların da cevaplanması da mümkün olacaktır. Direkt olarak almış olduğunuz bilgilerden yola çıkarak, sorunsuz şekilde teknolojinin kullanımını sağlayabileceksiniz.

Bilgi Teknolojisi Tarihi


Bakıldığında, insanların çağın her döneminde ihtiyaç duyduğu araç gereçlerin, gelişimin farklı olduğu görülüyor. Geçmiş dönemlerde oldukça hayatın kolaylaşması için önemli olan araç gereçlerin şu an kullanılmadığı ortaya çıkıyor. Bunun sebebi tamamen insanların gelişmelere neden olması akabinde ise bu gelişmelere hızla ayak uydurması ile olduğunu söyleyebiliriz. Tarih söz konusu olduğunda, bilgi teknolojisinin insanların gelişimini büyük ölçüde etkilediği sonucuna ulaşıyoruz.

Örneğin internet teknolojisinin büyük ölçüde gelişmiş olması, modern çağın bir getirisidir. Modern çağın karmaşa ve yoğunluğundan kurtulmanın önemli bir adımı olmuştur. Karmaşık hayatların kolaylaştırılması, kullanılan bu teknoloji sayesinde olacaktır. Bilgilerin, verilerin direkt olarak online bir ortamda saklanması, hayatın büyük ölçüde kolaylaşmasını sağlamıştır. Bakıldığında, eski çağlardan günümüze bilgi teknolojisi tarihsel süreci kapsamında önemli bir adım olduğunu görüyoruz. Hayatın her döneminde hayatın kolaylaşması için farklı ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. İnsanlar buna ayak uydurarak, gelişim için direkt olarak farklı şeyler üretiyor.

Üretimin olması;

 • Üretimin hayatı kolaylaştırması

 • Kolaylığın üretim araçlarının yaygın şekilde kullanılmasını sağlaması

 • Her defasında farklı bir ürünün oluşturulması tamamen bilgi teknolojilerinin getirisi ile alakalıdır.

En önemli bilgi teknolojisi gelişimi, insanların birbiri arasında gerçekleşen iletişimi hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor olmasıdır. Bunun için oluşturulmuş olan internet, akıllı telefon ve taşınılabilir bilgisayarlar ile kolaylaşmıştır. Direkt olarak insanların gün içinde birbirlerine kolaylıkla ulaşabiliyor olması, sorunsuz şekilde hareket edebiliyor olması, istediği zaman görüntülü ya da veri gönderme imkanının bulunuyor olması tamamen gelişmiş olan teknoloji ile ilgilidir. Bunu bilerek hareket etmeniz durumunda, teknolojiye siz de ayak uydurmuş olacaksınız.

Bilgi Teknolojisinde İlk Adım;


Teknolojinin tarihi boyunca gelişmelerin son derece hızlı şekilde yaşandığını biliyoruz. İlk olarak gelişmenin ne şekilde başladığı, nasıl devam ettiği gibi soruların sorulması olağan. Aşağıda verilen bilgiler neticesinde, bilgi teknolojisinde ilk adımın nasıl olduğunu anlayacaksınız.

Video Kamera;

Sunulmuş olan ilk teknolojik gelişmenin akıllı cihazlar için video kamera özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan bir anın yeniden görüntülenebiliyor olması oldukça önemli bir gelişmedir.

Televizyon;

İkinci bir gelişmenin televizyon olduğunu bilmelisiniz. Bu gelişme sayesinde haberleşme aracı olarak kullanılması, evrensel bazda insanların birbirinden haberdar olması gibi bir sonuç ortaya çıkmıştır.

Uydu Sistemleri;

Önemli teknolojik gelişmeler arasında uydu sistemleri yer almaktadır. Uydu sistemleri sayesinde insanların teknolojik açıdan bir adım daha ileri taşındığını söyleyebiliriz.

Bilgisayarlar;

Belki de şu an yeni nesil için en önemli gelişim bilgisayarlardır. Üretilmiş olmalarının ardından hız kesmeden yenilikler ile bambaşka bir noktaya taşınmış olmaları önemlidir. Direkt olarak bilgisayarlar ile kurmuş olduğunuz iletişim, verilerin saklanması, evrensel olarak online iletişimin gerçekleşmesi önemli bir gelişimdir.

Bilgisayarların küçültülmesi, elle taşınır hale gelmesi ise bu teknolojinin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bilgi teknolojisi nedir dendiğinde, aslında çağa uygun  şekilde davranmak üzere geliştirilmiş olan araçların kullanımı, üretimi şeklinde de bir cevap verilebilir.

Akıllı Telefonlar;

Son dönemin belki de en önemli teknolojik ürünleridir. Direkt olarak elimizin altında olan bu ürünler sayesinde, gün içinde pek çok konudan haberdar olma özgürlüğüne erişiyoruz.

5 yorum:

 1. Bilgi teknolojileri hakkında detsylı bir yazı ve güzel bir kaynak oldu benim için. Sizden yapay zeka ile ilgili bir yazı bekliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Teknoloji hızla gelişirken , bilgi teknolojilerine yatırım yapmak gerek diye düşünüyorum. Özellikle yazılım ve yapay zekaya. Yakın gelecekte büyük bir devlet olmak istiyorsak bilgi teknolojilerine eğilmemiz gerekli. Diğer geç kaldığımız teknolojik gelişmelerde ne kadar pay kaybettiğimiz ortada. Bilgi teknolojisi her zaman önemliydi ve devamlı önemli kalacağı kesin.

  YanıtlaSil
 3. […] türlü mekanik ve elektrik-elektronik bağlantılarını yapmaktır. Son aşamaya geldiğimizde bilgi teknolojileri dediğimiz olay giriyor yani yazılım, bu robotun her şeyi hazır ama iyi bir yazılım ve […]

  YanıtlaSil
 4. […] yazımız olan bilgi teknolojileri nedir makalesini okuyarak, ülkelerin son dönemde en çok konuştuğu konu hakkında bilgi […]

  YanıtlaSil
 5. I'm not sure why but this website is loading incredibly slow
  for me. Is anyone else having this problem or is it
  a problem on my end? I'll check back later and see iff the problem stilll
  exists.

  YanıtlaSil